Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emerytów przybywa w społeczeństwie, jednak solidniej spłacają zobowiązania finansowe. Podkarpackie wypada najkorzystniej

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W Polsce przybywa emerytów. Obecnie stanowią już ponad 20 proc. społeczeństwa. Jednak, jak pokazują najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów, coraz rzadziej zasilają oni grupę dłużników. W ciągu ostatniego roku zaległości osób w wieku emerytalnym zmniejszyły się o 12 proc., a ich liczba spadła o 30 tys.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego udział osób w wieku poprodukcyjnym w Polsce (kobiet 60+ i mężczyzn 65+) sięga 22,5 proc. W latach 2000-2021 liczebność tej grupy wzrosła z 2,9 mln do 8,5 mln. Prognozy zakładają, że w 2050 r. osoby w wieku 60 lat i więcej będą stanowiły już nawet 40 proc. ludności naszego kraju.

Jednak coraz rzadziej osoby w tym wieku powiększają oni grono dłużników. W ciągu ostatniego roku z Krajowego Rejestru Długów ubyło 8 proc., czyli 30 tys. osób. O 12 proc. zmalała też kwota ich nieuregulowanych płatności.

– Wyraźny trend spadkowy zadłużenia emerytów widoczny jest od początku 2021 roku. Malejące długi emerytów to efekt kilku czynników. Po pierwsze, w ostatnim czasie wzrosły świadczenia emerytalne. Waloryzacja, niższe podatki, trzynasta i czternasta emerytura nie są bez znaczenia dla ich portfeli. Po drugie, seniorzy chętniej dorabiają do swoich budżetów. W drugim kwartale bieżącego roku pracowało 37 tysięcy więcej emerytów niż rok wcześniej. Po trzecie w końcu, widać, że starsze osoby coraz rozsądniej podchodzą do swoich finansów. Dużą rolę odgrywa tu, chociażby edukacja, ale też zmiana mentalności. Coraz więcej mówi się o tym, jak zarządzać wydatkami i jakie konsekwencje niesie ze sobą zaciąganie zobowiązań finansowych – mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Polscy seniorzy, solidniej niż inne grupy wiekowe, podchodzą do swoich zobowiązań finansowych.
Polscy seniorzy, solidniej niż inne grupy wiekowe, podchodzą do swoich zobowiązań finansowych. Dariusz Szwed

Najwięcej zadłużonych emerytów mieszka w województwie śląskim (52,7 tys.), mazowieckim (40 tys.) i dolnośląskim (33 tys.). W województwie podkarpackim jest 7 715 emerytów wpisanych do KRD na łączną sumę 128,4 mln zł. Średnie zadłużenie jednego dłużnika będącego na emeryturze wynosi 16,6 tys. zł. 56 proc. podkarpackich dłużników-emerytów to kobiety. Rekord należy jednak do mężczyzny. To 67-latek z Rzeszowa zadłużony na 741 tys. zł wobec firmy windykacyjnej i funduszu sekurytyzacyjnego.

Podkarpaccy emeryci mają najwięcej długów u wtórnych wierzycieli, czyli firm z branży zarządzania należnościami i w administracji (głównie długi alimentacyjne lub sądowe). Następne w kolejności są firmy pożyczkowe, banki i SKOK-i oraz firmy telekomunikacyjne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytów przybywa w społeczeństwie, jednak solidniej spłacają zobowiązania finansowe. Podkarpackie wypada najkorzystniej - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto