Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne podpałki i hotele dla pszczół – takie dzieła tworzą osoby z niepełnosprawnościami w Jarosławiu

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Zakład Aktywności Zawodowej zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami na terenie Jarosławia. Stwarza możliwości podjęcia aktywności zawodowej na miarę indywidualnego potencjału i umiejętności oraz szansę na zmianę jakości życia. Zakład prowadzony jest przez jarosławskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Osoby z niepełnosprawnościami świetnie sprawdzają się jako pracownicy na różnych stanowiskach pracy, w wielu dziedzinach, dlatego też postanowiono stworzyć im warunki, w których będą mogli się spełniać i rozwijać zawodowo.

Jarosławski Zakład Aktywności Zawodowej działa w obszarze szeroko rozumianej gastronomii – prowadzi: Kuchnię za Parkiem, Bar Europejskie Klimaty, Manufakturę Smaku i Galerię Przedmiotu – kawiarenkę ze sklepem, w którym oferowane jest rękodzieło wytwarzane przez osoby niepełnosprawne. Zakład prowadzi także usługi krawieckie, wytwarza ekologiczne torby na zakupy, a także ekologiczne podpałki K-LUMET oraz hotele dla pszczół.

Ekologiczne podpałki i hotele dla pszczół

Początkowo Zakład Aktywności Zawodowej stwarzał możliwości pracy jedynie w gastronomii. Jednak jak tłumaczy kierownik ZAZ PSONI koło w Jarosławiu Wiesław Grenda – dla niektórych osób z niepełnosprawnością była to zbyt uciążliwa praca.

- Szukaliśmy innej formy wsparcia i rehabilitacji. Podpałki i hotele dla pszczół okazały się idealne. Schorzenia, które mają pracownicy nie przeszkadzają im w tej pracy. Do wykonywania danych czynności, dobieramy osoby adekwatnie do ich umiejętności – wyjaśnia Wiesław Grenda.

Pan Wiesław wspomina, że pomysł narodził się jakiś czas temu w Niemczech.

- Byliśmy z naszymi pracownikami na targach w Norymberdze. To tam zobaczyliśmy ekologiczną podpałkę. Okazało się, że jest produktem franczyzowym – jej właścicielem jest Szwajcarska firma. Skontaktowaliśmy się z nimi, kupiliśmy licencje na produkcje i dystrybucje na terenie Polski. W tym momencie nasz zakład ma na nią wyłączność – mówi kierownik PSONI.

Produkt jest chroniony patentem. Zakład Aktywności Zawodowej w Polsce również rozbudowuje sieć franczyzobiorców. W tej chwili jest 22 podmioty, które też produkują ekologiczną podpałkę.

Jak zakład się rozwijał?

Początki były trudne. Pracownicy i trenerzy musieli się nauczyć robienia podpałek od zera.

- Najpierw sprzedawaliśmy je na straganach, targach, ale z czasem udało nam się dostać do sieci Castoramy. W tej chwili zaopatrujemy pojedyncze składy opałów i hurtownie ogrodnicze. Nasze produkty wysyłamy też za granicę m.in. do Kanady, Holandii i Anglii – wymienia kierownik PSONI.

Hotele dla pszczół powstały na zlecenie niemieckiej firmy Kaufland. Do Niemiec wysłano już ponad 20 tysięcy hoteli dla pszczół. Zakład prowadzi owocną współpracę także z Kauflandem w Polsce.

Przy produkcji ekologicznych podpałek i hoteli w Jarosławiu pracuje ponad 50 osób. Produkty wykonywane są ręcznie, bez pomocy maszyn. Jest to świetna praca dla osób z niepełnosprawnością - nie jest ciężka, sami ustalają swoje tempo pracy i mają poczucie spełnienia, bo coś stworzyli sami. Hotele dla pszczół składają się z drewnianej konstrukcji, którą wykonują trenerzy, natomiast zatrudnieni pracownicy je wykańczają.

Kierownik PSONI Wiesław Grenda zapewnia, że podpałki są w pełni ekologiczne. Wykonuje się je z odpadów, które pozostają po różnych produkcjach.

- Głównie są to odpady z drzewa żywicznego, czyli odpady budowlane, krokwie, deski. Kolejnym materiałem, który wykorzystujemy jest parafina. Przeprowadzamy zbiórki resztek świec, następnie wykorzystujemy je do produkcji podpałek – tłumaczy kierownik PSONI.

Zakład Aktywności Zawodowej w Jarosławiu stwarza ogromne możliwości dla osób z niepełnosprawnościami.

- Wielu z nich na lokalnym rynku pracy nie miałoby większych szans. U nas mogą się rozwijać na różnych płaszczyznach. Dostosowujemy pracę do ich możliwości, a jeśli jest potrzeba to zapewniamy im transport do pracy - mówi menager ZAZ w Jarosławiu Hubert Budzisz.

Jak przebiega rekrutacja do pracy?

Jak wszędzie. Pracownicy piszą CV, przychodzą na rozmowę o pracę, a my ich zatrudniamy - mówi manager. Informacje o przyjęciach do pracy można znaleźć TUTAJ.

- Osoby z niepełnosprawnościami mogą pracować w gastronomii, szyć ubrania czy wytwarzać podpałki. Dostają za to wynagrodzenie i mogą rozwijać się zawodowo, jak każdy z nas. To bardzo ważne, by zauważać potrzeby drugiego człowieka – puentuje Hubert Budzisz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto