MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie drugi most na Sanie. Pojedziemy nim już niebawem! [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Marszałek województwa Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart oraz poseł Anna Schmidt, przekazali podczas konferencji rewelacyjną wiadomość dla mieszkańców województwa podkarpackiego, a w szczególności powiatu jarosławskiego. Budowa drugiego mostu na Sanie rozpocznie się jeszcze w 2022 roku! Oddanie inwestycji do użytkowania zaplanowano na 2025 rok.
Marszałek województwa Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart oraz poseł Anna Schmidt, przekazali podczas konferencji rewelacyjną wiadomość dla mieszkańców województwa podkarpackiego, a w szczególności powiatu jarosławskiego. Budowa drugiego mostu na Sanie rozpocznie się jeszcze w 2022 roku! Oddanie inwestycji do użytkowania zaplanowano na 2025 rok. Klaudia Oronowicz-Chudzik
We wtorek, 19 lipca miała miejsce konferencja prasowa w Jarosławiu, z udziałem marszałka województwa Władysława Ortyla, wojewody Ewy Leniart oraz poseł Anną Schmidt. Podczas konferencji przekazano informację, iż budowa drugiego mostu na Sanie ruszy jeszcze w tym roku! To strategiczna inwestycja nie tylko dla miasta, ale całego powiatu jarosławskiego.

Drugi most na Sanie zostanie oddany do użytku najpóźniej w 2025 roku. Powstanie on na nowo wybudowanym odcinku drogi wojewódzkiej nr 865. Jego początek będzie zlokalizowany na węźle drogowym "Jarosław-Munina" na DK 94. Droga będzie biegła przez San do miejscowości Sobiecin. Inwestycja pozwoli na rozładowanie ruchu na istniejącym już moście w Jarosławiu i ruchu tranzytowego z miasta. Mieszkańcy powiatu jarosławskiego już od wielu lat czekają na to rozwiązanie. Nieustanne korki i problem z dostaniem się do miasta – to dla wielu z nich codzienność.

Inwestycja staje się faktem

- Ogłaszamy kolejny, najważniejszy etap realnej budowy mostu na Sanie – poinformowała poseł Anna Schmidt podczas dzisiejszej konferencji.

W lipcu 2018 roku została podjęte decyzja o uruchomieniu programu „Mosty dla regionów”.

- Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, zostaliśmy wpisani jako pierwsi do uruchomienia tej inwestycji, łącznie z drogami dojazdowymi, w ciągu drogi wojewódzkiej – mówiła poseł.

Do marca 2019 był czas na składanie ofert. W tym czasie marszałek Władysław Ortyl wraz z Zarządem Województwa Podkarpackiego złożyli wniosek o dofinansowanie tej inwestycji.

- Później nadszedł czas żmudnych przygotowań. Przeprawa mostowa jest budowana na szczególnym terenie, a więc wymagało to szczególnych pozwoleń i projektów.

27 stycznia br. wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wydała decyzję o zezwoleniu na realizację tej inwestycji drogowej, a 2 czerwca Ministerstwo Infrastruktury wydało zgodę na uruchomienie środków na tę inwestycję. Od razu po tym, marszałek województwa podjął decyzję o uruchomieniu procedury przetargowej.

- Ten most to nie tylko kwestia odkorkowania miasta, ale i bezpieczeństwa mieszkańców. Nie raz dochodziło do sytuacji, że karetka nie dojechała na czas – zaznaczała podczas konferencji Anna Schmidt.

W ramach programu rządowego na Podkarpaciu realizowane są trzy mosty

Wszystkie będą usadowione na rzece San: na południu w Sanoku, na północy w Stalowej Woli i ten pośrodku naszego województwa – w Jarosławiu – mówiła wojewoda Ewa Leniart. - Rzeka San dotychczas była w pewnym sensie ogranicznikiem rozwoju infrastruktury drogowej, dlatego budowa tych mostów jest tak ważna.

To także znacząca kosztowo inwestycja

Przygotowanie dokumentacji projektowej to kwota niespełna 2 mln złotych. Ale realizacja całej inwestycji to 196 mln złotych, z czego dotacja z budżetu państwa to jest kwota 156 mln złotych.

-To ogromna inwestycja z budżetu państwa zainwestowana w nasze województwo – tłumaczyła wojewoda.

- Planowana kwota inwestycji początkowo opiewała na 120 mln złotych, dzisiaj mówimy już o prawie 200 mln złotych i chce zwrócić uwagę na to, że mimo wzrostu cen, zdecydowano, że inwestycja powstanie. A będzie kosztować 80 mln więcej! – podkreślała poseł Anna Schmidt. - Wiele osób niedowierza, że ten most faktycznie powstaje, dlatego dziś oficjalnie przekazujemy tę informację. To kwestia tygodni, kiedy wykonawca zostanie wyłoniony. Wtedy nastąpi moment wbicia łopaty. To już nie projekty, nie oczekiwania, to już realne działania.

Wbicie łopaty już niebawem

Przed marszałek województwa Władysławem Ortylem, jako przed inwestorem tego projektu, stoi największe wyzwanie.

- Zniecierpliwienie społeczne jest duże, dlatego chcemy to jak najszybciej zrealizować – zaznaczał marszałek. Ogłosiliśmy przetarg, jutro podpisujemy umowę i nie ma żadnych przeszkód przeciwko temu, by ta inwestycja miała nie zostać zrealizowana. Pod koniec roku spotkamy się, wbijemy łopatę i rozpoczniemy fizyczną realizację tej inwestycji.

- Do tej pory San był zaniedbany, jeśli chodzi o przeprawy. Kilkumetrowe korki tworzące się w godzinach szczytu są złą informacją dla gospodarki. Dlatego jest to wielka idea łamania barier. Tego mostu oczekiwano jeszcze w poprzednim wieku. My to zrobimy! To droga, która będzie prowadziła do drogi krajowej i jest istotnym szlakiem komunikacyjnym.

Inwestycja obejmuje most oraz nową droga

Zasady programu „Mosty dla regionu” są takie, że pokrywane są koszty jedynie mostu i dojazdu do najbliższych dróg publicznych, a od północy najbliższą drogą publiczną jest droga powiatowa w Sobiecinie, z kolei od południa mamy obwodnicę Jarosławia.

- Drogi dojazdowe i kwestia skomunikowania z otoczeniem to kwestia samorządu, ale na to też są przewidziane środki finansowe – mówił marszałek.- Każdy odcinek na tej drodze, który jeszcze nie jest wyremontowany, ma już przygotowaną dokumentację.

polskapress
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto