Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Album „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich” oraz wystawa czasowa

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Już jest! Długo oczekiwane wydawnictwo „Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich”. To zbiór 919 reprodukcji unikatowych jarosławskich pocztówek i kart pocztowych wydawanych od końca XIX wieku do roku 1918, szczegółowo opisanych i skatalogowanych.

„Pozdrowienie z Jarosławia. O pocztówkach jarosławskich”

To obowiązkowa pozycja na półce każdego miłośnika Jarosławia i jego historii, a także dla kolekcjonerów pocztówek. Publikacja ta jest efektem długiej i żmudnej pracy wielu ludzi. Składa się z dwóch części – opracowania oraz albumu – i stanowi sama w sobie niezwykłą, obfitującą w szczegóły, bogatą ilustrację dla historii Jarosławia na przełomie wieków XIX i XX.

Album to zbiór 919 reprodukcji unikatowych jarosławskich pocztówek i kart pocztowych wydawanych od końca XIX wieku do roku 1918, szczegółowo opisanych i skatalogowanych. Dla całości opracowane zostały indeksy osób oraz użytych nazw ulic i budynków (kamienic, willi, kościołów, szkół, gmachów użyteczności publicznej). Pocztówki ukazane na kartach albumu pochodzą ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz z kolekcji prywatnych.

Stare pocztówki z widokami Jarosławia są nieocenionym źródłem historycznym, kopalnią wiedzy o epoce. Poczynając od samego ich wykonania w różnorodnych technikach i przy użyciu pomysłowych ozdobników, poprzez badanie widoków na nich umieszczonych, na których prześledzić można zachodzące w sylwecie urbanistycznej miasta zmiany (nawet w przypadku najdrobniejszych szczegółów architektonicznych), przeanalizować wygląd ulic, fasad, witryn sklepowych, aż po stronę verso, z której czerpać możemy niezliczone informacje o ówczesnych opiniach i światopoglądach, o więziach łączących nadawców i odbiorców korespondencji, o miejscach, gdzie docierała karta pocztowa z widokiem Jarosławia, o relacjach społecznych, a nawet kaligrafii, czy używanych zwrotach grzecznościowych. Ta szeroka analiza zbioru jarosławskich pocztówek daje możliwość odtworzenia niemal pełnego obrazu miasta i życia jego mieszkańców w omawianym okresie.

Wydawnictwo jako całość jest cennym ogniwem w łańcuchu publikacji traktujących o dziejach Jarosławia. Mamy zatem nadzieję, że spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających znawców tematu, pasjonatów historii miasta, kolekcjonerów kart pocztowych oraz wszystkich innych, którzy z jakiegoś powodu po nie sięgną.

Pocztówki w II połowie wieku XIX i w pierwszej XX w . przeżywały swój złoty okres. Masowo je wytwarzano i wysyłano. Niejednokrotnie zastępowały listy, gdyż nie wymagały dłuższych opowieści. Stały się atrakcyjne dzięki kolorystyce i tematyce. Przedstawiały ważne wydarzenia z dziejów miast i cenne obiekty zabytkowe. Nie inaczej jest w przypadku niniejszej inicjatywy. Wiele miast wydało już wspaniałe albumy z pocztówkami. Przyszedł czas na Jarosław. Wydawnictwo zostało przygotowane z dużą starannością. Informuje nie tylko o pocztówkach, ale także o dziejach Jarosławia, o jego mieszkańcach, lokalnych bohaterach i ważnych obiektach. Jest to wspaniała lektura i cenny prezent dla każdego, komu Jarosław jest bliski.

prof. dr hab. Andrzej Chwalba

Od 2 stycznia 2022 w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich będzie dostępna również wystawa czasowa „O pocztówkach jarosławskich”.

- Życie w Jarosławiu na przełomie XIX i XX wieku zastygło na starych pocztówkach. Oglądając dziś zachowane na nich widoki, ogarnia nas nostalgia, tęsknota za czymś, co bezpowrotnie już zostało utracone. Właśnie to „coś” jest głównym bohaterem nowej wystawy czasowej jarosławskiego Muzeum – informują organizatorzy wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto