Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 listopada - kwesta u bram jarosławskiego cmentarza. Na co zbierają? [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
U bram jarosławskiego cmentarza odbywa się już 30. kwesta na rzecz ratowania zabytków na cmentarzach. Przed Starym Cmentarzem w Jarosławiu można obejrzeć wystawę dokumentującą zakres prac konserwatorskich wykonanych na jarosławskich nekropoliach oraz na cmentarzu w Jaworowie w Ukrainie.

Pierwsza kwesta została przeprowadzona na Starym Cmentarzu w 1992 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. ks. Czartoryskich Tomasza Kuleszy, Fundacji Necropolis Jaroslaviensis z Adamem Feliksem Wojciechowskim, Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia z Romualdem Ostrowskim, dr. Dariusza Bieleckiego i Szkoły Podstawowej nr 11 im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu.

Uratowali tysiące zabytków

Początkowo pieniądze ze zbiórek były przeznaczane na renowację Cmentarza Komunalnego przy ul. Cmentarnej (tzw. Stary Cmentarz), w 2007 roku odrestaurowano pierwszy nagrobek na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Krakowskiej (tzw. Nowy Cmentarz), następnie zbiórka została poszerzona o datki na rzecz ratowania polskiego cmentarza w Jaworowie w Ukrainie. Remontem kwater, nagrobków, pomników, porządkowaniem alejek zajmuje się Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie.

Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli oraz dotacjom z budżetu miasta Jarosławia pracami remontowo-konserwatorskimi objęto wiele cennych pod względem historycznym i artystycznym pomników jarosławskich nekropolii oraz polskiego cmentarza w Jaworowie.

Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wielu osób i instytucji, które dołączyły do kwesty, a w szczególności: Burmistrza Miasta Jarosławia, radnych miasta i powiatu, uczniów jarosławskich szkół podstawowych i średnich, studentów Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, członków Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie z prezes Zofią Michniewicz, przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Organizatorzy dziękują wszystkim za każdą ofiarowaną złotówkę!

- Dzięki Waszej ofiarności udało się uratować wiele cennych nagrobków. Podziękowania składamy również wszystkim osobom, które każdego roku biorą udział w kweście, a także tym, które angażują się w przeprowadzanie renowacji.

I zapraszają na dzisiejszą kwestę przy Starym Cmentarzu w Jarosławiu. To jedna z najstarszych nekropolii w Europie. Został założony w 1784 roku na podstawie dekretu wydanego przez cesarza Józefa II. Nekropolię zlokalizowano wówczas poza murami miasta. Niestety z wczesnego okresu jej funkcjonowania nie zachowały się żadne mogiły. Najstarsze pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku, podobnie jak przycmentarna kaplica Trójcy Przenajświętszej, która została poświęcona w 1832 roku. Dopiero w 1877 roku cmentarz przeszedł w zarząd miasta.

1 listopada - kwesta u bram jarosławskiego cmentarza. Na co ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto