Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dron troposferyczny będzie zatrzymywał szkodliwe substancje. Innowacyjny projekt uczniów z jarosławskiego "Kopernika" [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Najważniejszym etapem pracy było zrozumienie problemów odbiorców. Uczniowie w szczególności skupili się na najmłodszych mieszkańcach miasta, którym zanieczyszczenia w powietrzu szkodzą najbardziej.
Najważniejszym etapem pracy było zrozumienie problemów odbiorców. Uczniowie w szczególności skupili się na najmłodszych mieszkańcach miasta, którym zanieczyszczenia w powietrzu szkodzą najbardziej. I LO w Jarosławiu
Lokalne zanieczyszczenia w znacznym stopniu wpływają na stan naszego zdrowia. Wychodząc naprzeciw temu problemowi, uczniowie przedstawili innowacyjny pomysł dotyczący zmian klimatycznych. Wymyślili drona, który będzie nie tylko wykrywał szkodliwe substancje w powietrzu, ale również je zatrzymywał!

Projekt Solve For Tomorrow

Projekt powstaje w ramach zadania przy półfinałowej fazie Ogólnopolskiego Projektu Solve For Tomorrow. Pracuje nad nim młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu w składzie: Martyna Łuszczek, Kinga Klisz, Bartłomiej Kłak oraz Mateusz Kiszka pod opieką Anny Wójcik.

Ich praca polega na skonstruowaniu drona troposferycznego, którego działanie opiera się na kontrolowanym przelocie po mieście i analizie punktowej profuzji tlenków azotu poprzez wykorzystanie autorskiego układu filtrującego opartego na wkładzie absorbującym cząsteczki. Całość mechanizmu ma być kompatybilna z aplikacją na telefon, umożliwiającą sprawdzenie dotychczasowego działania urządzenia i jego lokalizacji. Jak dodaje opiekun projektu Anna Wójcik - dron będzie miał działanie detoksykujące.

Uczniowie pracując nad dronem spotkali się z ekspertami, którzy udzielali im cennych rad. Podczas warsztatów na Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu poznali tajniki inżynierii technicznej, informatyki i automatyki. Otrzymali także wsparcie w postaci mentoringu od zespołu ekspertów SFT, specjalizującego się w różnych dziedzinach wiedzy niezbędnej do realizacji zadania projektowego. Spotkali się również z dr Eweliną Misiąg – lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii pracującą w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, która opowiadała o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, szczególnie dzieci. Młodzież przeprowadziła też wywiad z 5 letnią dziewczynką na temat smogu oraz z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 9 w Jarosławiu, na temat zanieczyszczeń powietrza.

Czy dostaną się do ścisłego finału? O tym będziemy informować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto