Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Jarosławia nakręcili film z okazji stulecia niepodległości Polski. Powstała także wyjątkowa animacja

Kamil Jaworski
Motywem przewodnim filmu uczniów jest serce, które narysowała dwuletnia dziewczynka
Motywem przewodnim filmu uczniów jest serce, które narysowała dwuletnia dziewczynka Kamil Jaworski
Dwie prace: film oraz animacja przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha powalczą o nagrody w ogólnopolskim konkursie „Zabytkomania 2018”.

W ubiegłym roku film uczniów tej szkoły zajął 3. miejsce w kraju. To mobilizuje młodych ludzi do dalszej pracy. Tak realizują swoje pasje tworzenia filmów i animacji oraz zainteresowań historią.

„Jarosławski hołd” to pięciominutowy obraz (tak stanowi regulamin konkursu) składający się z 12 scen, które nawiązują do stulecia niepodległości, także w kontekście Jarosławia.

- Chcieliśmy przedstawić ludzi, którzy teraz tworzą nasze miasto i nasz kraj, ale pamiętają i wspominają tych, którzy byli tu wiele lat temu - mówi Marcelin Tutka, uczeń ZSTiO, który także występuje w filmie jako zniewolony przez wojnę mieszkaniec Jarosławia.

Pojawiają się w nim także m.in.: o. Jacek Skupień - przeor klasztoru dominikanów, burmistrz, starosta, uczniowie innych szkół, Oddział i Orkiestra Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, a także jarosławski zespół ReggaeGang System, który zagrał na rynku utwór „Szara piechota” recytowany przez występujące w filmie osoby. Ich występ na rynku, który został nagrany jako ostatnia scena filmu, ma pokazać mroczne czasy, w jakich żyło się tutaj sto lat temu i dlaczego warto docenić to, jak wygląda tutaj życie dzisiaj.

- Chcielibyśmy, żeby za sto lat ktoś zobaczył ten film i przekonał się, jak wtedy żyli mieszkańcy Jarosławia, jak wyglądało miasto - mówią uczniowie i nauczyciele.

Do nakręcenia filmu uczniom posłużyły kamery oraz drony. - Zobaczyłem gdzieś film, w którym recytowana była „Reduta Ordona” i pomyślałem, że możemy coś podobnego zrobić w Jarosławiu - mówi Paweł Michalski, uczeń ZSTiO.

Liczy się bezinteresowna pomoc

- Budżet filmu to zero złotych, ale składał się tak naprawdę z ludzkich serc. Każdy, kto wystąpił w tym filmie, zrobił to z serca i cieszymy się, że zostawiamy po sobie taki ślad - zaznacza Artur Tutka, nauczyciel ZSTiO.

Film „Jarosławski hołd” dostępny jest na YouTube. Uczniowie mówią, że im więcej zdobędzie wyświetleń, tym większa będzie ich szansa na sukces w konkursie.

W kręcenie filmu zaangażowani byli także dyrektor ZSTiO Adam Tomaszewski, nauczyciel Piotr Drabik oraz inni uczniowie tej szkoły: Kamila Świętoniowska, Maja Myszkowska, Oskar Zając, Krystian Trysła i Daniel Drostek.

Drugą pracą ZSTiO, która trafi na konkurs, jest animacja Piotra Brzyskiego, ucznia ZSTiO, „Wunsche - historia zapomniana”, która także dostępna jest na YouTube. Opowiada ona historię Kazimierza Wunsche, jarosławianina, pilota Wojska Polskiego i Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Do jej wykonania posłużyły uczniowi stare fotografie pilota, które zostały odnalezione przez grupę Historia i Zagadki Jarosławia na Facebooku, udostępnione przez rodzinę żołnierza.

- Animacja opowiada jego historię od młodzieńczych lat, kiedy chciał zostać muzykiem, ale uniemożliwiła mu to wojna - opowiada Piotr Brzyski. - Wcześniej nie wiedziałem, że mieliśmy taką osobę w Jarosławiu i chciałem ocalić jego historię od zapomnienia.

Lektorem w animacji jest Marcelin Tutka.


Zobacz też: Nowy wzór paszportu na stulecie niepodległości. Zmieniono motywy graficzne i zabezpieczenia

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto