Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To jedyny lekarz w Polsce, a może i w Europie. Ma aż 10 specjalizacji!

Hubert Lewkowicz
Stanisław Sobocki przy swoim biurku, przy którym powstają prace naukowe. Dawniej w tym pokoju był gabinet lekarski.
Stanisław Sobocki przy swoim biurku, przy którym powstają prace naukowe. Dawniej w tym pokoju był gabinet lekarski. Hubert Lewkowicz
Jest jedynym takim lekarzem w Polsce, a prawdopodobnie także w całej Unii Europejskiej! Doc. dr hab. Stanisław Sobocki z Jarosławia w latach 1953-2014 doszedł do 10 specjalizacji. Wśród nich są: chirurgia, ortopedia, traumatologia, ginekologia, położnictwo, chirurgia dziecięca, traumatologia dziecięca, neurochirurgia, urologia, rehabilitacja. Jedenastą specjalnością jest historia medycyny.

Zapytany, która z tych specjalności jest mu najbliższa, mówi, że wszystkie.

Przede wszystkim bliska mi jest wiedza - podkreśla Stanisław Sobocki.

Urodził się we Włodzimierzu Wołyńskim. Do Jarosławia trafił za sprawą ojca Eligiusza Sobockiego, który był lekarzem wojskowym. Z kolei dzięki wujkowi, który był pułkownikiem w Warszawie i wykładowcą Wyższej Szkoły Wojennej, bywał w kancelarii prezydenta Ignacego Mościckiego.

Podczas takiej wizyty zapytano mnie, czy umiem po francusku. Odpowiedziałem, że niewiele, ale umiem. Gdy pojawił się ele- gancki wojskowy, stanąłem na baczność i powiedziałem: "Bonjour, messier colonel!" (Dzień dobry, panie pułkowniku! - przyp. aut.). Okazało się, że tym pułkownikiem był niejaki Charles de Gaulle! Miałem też wtedy okazję poznać ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI - wspomina doc. Sobocki.

Już podczas studiów medycznych w Lublinie odznaczał się dużą wiedzą i pasją naukowca. Był starostą roku, a już na drugim roku prowadził ćwiczenia. Niedługo potem dostał propozycję pracy na akademii w Białymstoku.

Doktoryzował się w 1974 roku, a kolokwium habilitacyjne złożył 8 grudnia 1981 roku.

- Zdążyłem przed Jaruzelskim - żartuje dziś zasłużony lekarz z Jarosławia, choć dodaje, że stan wojenny także i jemu dał się potem we znaki.

Stanisław Sobocki przez wiele lat leczył ludzi i działał na niwie nauki. Drukiem ukazały się jego 303 prace naukowe. Był m.in. redaktorem naukowym i sekretarzem generalnym Sekcji Urazowej Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych w Polsce. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk i wieloletnim redaktorem pisma "Acta Media Premislencia", którego wydawanie sam zainicjował. Dziś ma 88 lat i wciąż pracuje naukowo!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto