Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca zachęca do udziału w akcji "Wiejscy bohaterowie"

Kamil Jaworski
Archiwum stowarzyszenia
Aktywiści chcą obalać pokutujące w nas stereotypy o wsi, jako miejscu w którym nic się nie dzieje, gdzie ludzie w nic się nie angażują, a życie jest szare, bierne i monotonne.

- Główna idea projektu wynika z naszych dotychczasowych działań. Organizowaliśmy kampanię społeczną „Jestem ze wsi” oraz promowaliśmy działalność kobiet wiejskich w projekcie „Kultura jest babą”. Tę inicjatywę postanowiliśmy zrobić w konkretnym miejscu, w województwie podkarpackim, promując regionalnych działaczy z tego regionu - mówi Maciej Piotrowski, animator kultury i członek zarządu Stowarzyszenia Folkowisko.

Inicjatorami projektu „Wiejscy bohaterowie”, są ludzie którzy angażowali się wcześniej w kampanię społeczną „Jestem ze wsi”. Przedsięwzięcie „Wiejscy bohaterowie” jest realizowane w ramach programu „Obywatele dla demokracji”, finansowanego z funduszy EOG. - Cały czas zbieramy informacje o wiejskich bohaterach i stopniowo publikujemy te materiały w Internecie. W ramach projektu powstaną także papierowe materiały graficzne, przedstawiające daną organizację w wybranej formie (pocztówka, mapa lub kalendarz). Wspólnie z najciekawszymi organizacjami i tymi, które mają największy potencjał zaplanowaliśmy organizację trzech Wieczorów Wiejskich – w gminach Cieszanów, Dębowiec i Dynów. Mimo że akcja informacyjna już trwa, ciągle zachęcamy do zgłaszania się - wyjaśnia pan Maciej.

Organizatorzy czekają na sygnały od organizacji pozarządowych, inicjatyw nieformalnych typu Koła Gospodyń Wiejskich, zespołów muzycznych, samodzielnych artystów i działaczy oraz instytucji kultury. Podstawowym wymogiem jest to, żeby w działania tych organizacji byli zaangażowani mieszkańcy wsi, lub żeby dotyczyły one kultury wiejskiej.

Jako Stowarzyszenie Folkowisko chcielibyśmy zapoznać się z ciekawymi inicjatywami wokół wiejskości i wypromować je w mediach, na Facebooku i podczas imprez w terenie. Zależy nam, aby o projektach i organizacjach dowiedziało się jak najwięcej osób nie tylko w woj. podkarpackim, ale w całej Polsce. Naszym celem jest zbudowanie sieci najciekawszych inicjatyw, których autorzy będą mogli czerpać od siebie nawzajem wiedzę i doświadczenia. Zależy nam na tworzeniu warunków współpracy na kolejne lata – mówi aktywista.

Grupa działa jako stowarzyszenie od listopada 2012 roku. Założyli je ludzie zaangażowani w organizację Festiwalu Folkowisko w Gorajcu, który został uhonorowany europejskim znakiem jakości EFFE!. Na międzynarodową listę został wpisany razem z takimi imprezami jak Camerimage, Malta Festival czy Vratislavia Cantans. Stowarzyszenie prowadzi wiele cyklicznych inicjatyw kulturalnych na roztoczu jak np. Dzień Wolności Chłopskiej. Na swoim koncie mają również nakręcenie filmu o pańszczyźnie „Niepamięć”, który miał swoja premierę w styczniu 2015 roku w Warszawie.

Do organizatorów można dotrzeć poprzez stronę: folkowisko.gorajec.info oraz przez fanpage facebook.com/StowarzyszenieFolkowisko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto